Nenechávajte v núdzovom stave aj vaše vedomosti

Hovorí sa, že ľudia sa menia s dobou.

Keď ale svet zažíva krízu a na nejakú dobu sa spomalil bežný život, nemusí to hneď znamenať, že i my budeme stagnovať. 

V poslednej dobe nás obklopujú prevažne negatívne informácie, ktoré sa nedajú považovať za optimálny rozvoj mysle.

Naopak. Prispievajú k stagnácii. V horšom prípade môžu viesť k vyhoreniu.  Skúsme sa, aj keď to nie je jednoduché, pozrieť na svetlejšiu stránku veci. Vplyvom obmedzení a zhromažďovania všetkého druhu sa stali niektoré veci dostupnejšie. V dobe, kedy je takmer každá domácnosť v Českej a Slovenskej republike vybavená internetovým pripojením, tvoriacim často jediné prepojenie so svetom, sa nám do obývačiek, kuchýň či pracovní nasťahovalo aj veľa nových možností, ako sa rozvíjať či sebarealizovať. A k tomu sme dostali aj trošku času.

Či už pracujete z domu alebo vôbec, máte deti školského veku, odrastené alebo žiadne, všetkým nám zostal aspoň nejaký voľný čas, ktorý by sme inak strávili v kine, divadle, nákupných centrách, reštauráciach alebo kdekoľvek inde, kde teraz čas nemôžeme tráviť. 

Ideálna doba rozvinúť svoje schopnosti, načerpať skúsenosti a rozšíriť vedomosti! A to práve ONLINE.

Kde začať a akú formu vzdelávania zvoliť? Záleží za akým účelom chcete vrásniť svoju šedú mozgovú kôru. Máme tu napríklad tutoriály, ktoré však riešia väčšinou okamžitý problém, vzdelávajú v základoch, poskytujú skôr rámcové informácie k danej téme. 

Platené kurzy sú lepšou variantou.  Ale sú opäť monotématistické a naučia vás danú vec prakticky. Ale väčšinou nie sú schopné v pár dňoch či online hodinách obsiahnúť širšie súvislosti. Získanú zručnosť si v praxi overujete sami.

Takéto kurzy sú skvelé pre tzv. tvrdé zručnosti ako sú práce s konkrétnymi programmi. Pokiaľ však chcete svoj rozvoj zamerať tak, aby investovaný čas a peniaze našli v budúcnosti zhodnotenie, existuje ešte ďalšia varianta.

Ste človekom v pracovnom procese, ktorý potrebuje skúsenosti pre kariérny rast ale nechce ich zbierať formou striedania zamestnania?  Ste podnikateľ, ktorý potrebuje svoju firmu, živnosť posunúť o niečo ďalej? Chcete držať krok s aktuálnymi trendami v odbore? Chcete optimalizovať procesy a využívať zdroje efektívnejšie? Ste vedúcim pracovníkom, stredným alebo vrcholovým manažérom?

Úprimne, v takomto prípade sú už tutoriály a krátkodobé kurzy skutočne krátke. Skúste sa poobhliadnúť po postgraduálnom štúdiu MBA. 

Štúdium znie možno v ušiach vyťaženého človeka ako nepríjemné pískanie, ale nemusí tomu byť tak. Ide o štúdium, ktoré je pre pracujúcich prispôsobené. A presne to je štúdium MBA (Master of Business Administration). Zamerané na ľudí z praxe, vyučované úspešnými ľuďmi z praxe, o praktických veciach, reálnych problémoch a funkčných riešeniach. Nepredstavujte si ale niekoľko rokov strávených v učebniach. V priebehu jedného roka sa naučíte to, na čo iní prichádzajú roky. Naviac si práve vďaka online forme štúdia sami určíte, kedy budete študovať, a to odkiaľkoľvek. 

Prax odrážajú aj samotné študijné programy, z ktorých je možné vyberať – napr. Podnikanie a manažment, Marketing a reklama, Management zdravotnictví alebo aj Strategický management. 

Vhodné zameranie si nájde každý. Napríklad program MBA Management Soft Skills využije takmer na každom kroku a to aj v osobnom živote.  

“Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci.” 

Štúdium MBA už niečo stojí. Ale stojí to za to, Investícia do vzdelávania, ktoré vám nikto nevezme, skôr naopak, vďaka tomu vám dá niečo naviac. Je to samozrejme dobrá investícia. Oproti nej získate lepší plat či miesto alebo lepšie výsledky vo vlastnom podnikaní. Ak ste zamestnancom, skúste sa spýtať na možnosť príspevku na vzdelávanie alebo využite možnosť splátkového kalendára. Na pražskom Business Institute, ktorý má s týmto druhom vzdelávania dlhoročné skúsenosti, ponúkajú možnosť až 12 splátok bez navýšenia. 

Každopádne ide o ťažší variant formy sebavzdelávania, než je napríklad pravidelné lúštenie krížoviek (čím rozhodne krížovky nepodceňujeme- skvelo rozvíjájú slovnú zásobu!), ale nositelia zmieneného titulu môžu potvrdiť, že určite nebudete ľutovať, keď krížovky na chvíľu vymeníte za prednášky.